Archive for the ‘Kwiaty wiosny’ Category

Nadeszła Pani Wiosna…

Wraz z nastaniem wiosny budzi się uśpiona przyroda, ukazując nam się w pięknej wielobarwnej szacie. Dzieje się to stopniowo, jakby ktoś bardzo powoli otwierał przed nami drzwi do magicznego świata. Na tle świeżej zieleni młodej trawy jakby trochę nieśmiało rozchylają swoje płatki krokusy i hiacynty.

Krokusy 02Krokusy 04 Hiacynt

Zakwita forsycja i wierzba.

Warto przyjrzeć się z bliska popularnym baziom,  zwanym również kotkami. Jakże różną, w zależności od stopnia dojrzałości, przybierają postać. To srebrzą się na tle błękitnego nieba,

a gdzieniegdzie już pomiędzy miękką szarością pojawiają się żółte pręciki,

to znów stroszą jakby przestraszone…

Za kilkanaście dni te same bazie wyglądają znów inaczej…

Udało mi się “złapać” w obiektyw aparatu  gości, przysiadających co chwila na wabiących ich zapachem nektaru pręcikach.

Na leszczynie zanim pokryje się zielenią liści, pojawiają się najpierw charakterystyczne kwiatostany.

Zwinna jaszczurka cichutko przemyka między suchymi jeszcze źdźbłami trawy.

Swą jasną barwą przyciąga wzrok skromny podbiał. Jego kwiatuszki jak małe słoneczka odwracają swe korony do światła.

Lubię delikatne kwiaty sasanki, które i po zrzuceniu płatków stanowią ozdobę ogrodu.

SasankaSasanka 02Nasiennik sasanki 01Nasiennik sasanki 02

Kwitną narcyze i żonkile, które są symbolem nadziei.

Niewątpliwą ozdobą ogrodów wczesną wiosną są tulipany. Zachwycają różnorodnością barw i kształtów.

Tulipan Tulipan 02

Nazwa tulipan pochodzi od perskiego słowa dolbend, które oznacza materiał, z którego upina się turban, przypominający kształtem kwiat tulipana.

W moim ogrodzie są i drzewa owocowe. Gdy w pełni kwitnienia powieje lekki wietrzyk, spadające białe płatki wyglądają jak śnieg.

Jabłoń 06 Jabłoń 02 Jabłoń 0316.04.2007r. 02816.04.2007r. 02616.04.2007r. 024

Królową wiosny nazwałabym magnolię. Jej kwiaty są przepiękne. Takie dumne, zdawałoby się silne, oryginalne. Kwitnące drzewo magnolii przyciąga wzrok każdego, kto je dostrzeże.

Magnolia 01

Każda cząstka przyrody rozwija się w stosownym dla siebie czasie i tempie. Obserwując rozwijające się młode pąki drzew, krzewów i kwiatów, co dnia dostrzegamy, jak stopniowo przybierają właściwe sobie kształty.  Widać to choćby na przykładzie bzu, czy sumaka. Niedługo zakwitnie czarna borówka…

Bez 01Sumak 01Bez 02 Leszczyna

Pięknie wygląda też kwitnąca mahonia. Kiście kwiatów o intensywnie żółtej barwie wspaniale prezentują się na tle ciemnej zieleni liści.

Mahonia 01Mahonia 00

Wiosna dla mnie to także i zapachy, przede wszystkim bzu i konwalii.  Gdy zakwitną, przynoszę je do domu i wstawiam w wazony. Te drobne białe dzwoneczki cudownie pachną, a są takie skromne. Być może to, co piszę jest banalne, zwykłe i oczywiste, ale piszę tak, jak myślę i czuję. A zapach bzu i konwalii po prostu uwielbiam.

Konwalie To właśnie jest fascynujące. Wiosną kolory otaczającej nas natury są intensywne i świeże. Często nie przyglądamy się roślinom, szczególnie kwiatom, z bliska uznając, że wiemy jak wyglądają. Owszem, ogólnie wiemy jak wygląda hiacynt, czy stokrotka, ale gdyby ktoś zapytał nas o szczegóły, chyba byłoby nam trudniej je wymienić. Ktoś powie, a po co mam je znać? No właśnie, po co? Odpowiedzmy sobie sami na tak postawione pytanie. Ileż zaskakujących szczegółów możemy odkryć, gdy spojrzymy na kształt płatków korony, pręciki, listki itd.

Niezwykłe i zaskakujące nieraz jest połączenie barw kwiatów. Tworzą one czasem ciekawe wzory.

Przyjemnie jest rozkoszować się zapachem zieleni, kwiatów, zwłaszcza po deszczu, gdy wilgotne powietrze wzmaga ich woń. Wtedy to można dostrzec “świat” w kropelce wody.

Natomiast będąc gdzieś na otwartej przestrzeni unieśmy wzrok i spójrzmy w niebo. Białe obłoki przybierają nieraz ciekawe kształty.

100_2827

Wiosna nastraja nas bardziej pozytywnie do otaczającego świata i ludzi. Częściej się uśmiechamy, chętniej wychodzimy na spacery. Po prostu chce nam się żyć. Postarajmy się pielęgnować w sobie tę wiosenną świeżość jak najdłużej i korzystajmy z daru jakim jest obcowanie z tak różnorodną i piękną przyrodą.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +1 (from 1 vote)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Pałac Wojanów Michał Szpak Michał Szpak dsc06517-galeria Maja i Andrzej Sikorowscy Blue Cafe Zamek Bobolice Zamek Bolków
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »