Archive for the ‘Rynek Starego Miasta’ Category

Kraków, rynek Starego Miasta (woj. małopolskie)

Jako pierwsze z nich chciałam pokazać Wam efekt mojej przygody z aparatem, czyli moje zdjęcia. Nie jestem w stanie zamieścić tutaj wszystkich, ale na początek postaram się zabrać Was w moje ulubione miejsca, takie, które chętnie odwiedzam i do których chętnie powracam. Nazywam je moimi „Magicznymi miejscami”. A więc zapraszam …

Wśród tych szczególnych dla mnie miejsc, prócz mego rodzinnego miasta jakim są Tychy, prym wiedzie niewątpliwie Kraków. Powiecie banalne. Nie dla mnie. Zaczarował mnie wiele lat temu i ten czar nadal trwa. Odwiedzam go kilka razy do roku, by chłonąć tę jego „magię”, spacerując wąskimi uliczkami, przysiadając na schodkach wawelskiego dziedzińca, czy też przechadzając się plantami. W takich chwilach lubię być sama, by oddać się rozmyślaniom. Towarzyszy mi najczęściej jedynie mój wierny druh, aparat fotograficzny, dzięki któremu to możecie obejrzeć Stare Miasto moimi oczyma…

Stare miasto zachowało średniowieczny plan, którego centralnym miejscem jest Rynek Główny. Naszą wędrówkę zacznijmy właśnie od niego. W jego centralnej części stoi jeden z najbardziej charakterystycznych budynków starego Krakowa – Sukiennice. Kiedyś mieściły się tu kramy na których handlowano głównie suknem, stąd jego nazwa. Dziś pełni funkcje handlowo-muzealne. Warto tu zajrzeć, by obejrzeć ciekawe elementy architektoniczne. Przed Sukiennicami stoi pomnik A. Mickiewicza. W zachodniej części Rynku znajduje się Wieża Ratuszowa (zabytek grupy „0”). Zauważmy, że tylko trzy ściany wieży są bogato zdobione, gdyż od strony północnej do poł. XIX w. stał budynek Ratusza. Dlaczego został zburzony? Przeczytajcie proszę tutaj. Uwagę spacerujących po rynku przyciąga też Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwany Mariackim. Bazylika ta jest klasycznym przykładem architektury gotyckiej. Zaciekawiło mnie jego niesymetryczne położenie względem Rynku. Okazało się, że pierwotny drewniany kościół powstał zanim wytyczono kształt Rynku. Kościół Mariacki ma dwie różnej wysokości wieże. Fakt ten tłumaczy legenda o dwóch braciach, budowniczych wież, z których jeden miał zabić drugiego, obawiając się, że go prześcignie. Dowód zbrodni eksponowany jest w Sukiennicach. Z jednej z wież co godzinę grany jest hejnał, który chyba wszystkim jest znany. W kościele tym podziwiać możemy ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. 18 płaskorzeźb przedstawia na nim sceny z pisma świętego, których tematem głównym jest zaśnięcie Matki Boskiej. Górne zdjęcie przedstawia stojącą na Placu Mariackim (obok kościoła) figurkę z brązu, która jest powiększoną repliką jednej z rzeźb środkowej części ołtarza. Prawie każdy stojący na rynku budynek to odrębna, ciekawa historia. By zapoznać się z nimi proponuję przejść na strony, które zawierają szczegółowe opisy tych miejsc (linki).

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +2 (from 2 votes)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Pałac Mysłakowice Pałac Wojanów Zamek Chojnik Michał Szpak Zamek Bolczów Zamek Książ John Porter Pałac Pławniowice
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »