Archive for the ‘Ulica Floriańska i Barbakan’ Category

Kraków – ulica Floriańska, Barbakan (woj. małopolskie)

Idąc z rynku ul. Floriańską mijamy dom J. Matejki, w którym obecnie mieści się muzeum biograficzne malarza, a w nim m.in. galeria jego obrazów, pamiątki, meble…Warto tam wstąpić, by choć na chwilę odetchnąć od gwaru ulicy i przenieść się w „inny” świat. Dla mnie było to niezapomniane przeżycie, tym bardziej, że malarstwo jako takie, nie jest mi zupelnie obce. Przyglądałam się sztalugom, paletom, pędzlom mając świadomość, że dotykała ich ręka Mistrza Jana. Niestety trzeba było „wrócić” na Floriańską, przy której swą siedzibę miał na pocz. XX w. kabaret literacki „Zielony Balonik”. Mieściła się ona w kawiarni Jana Michalika. Ulicę zamyka Brama Floriańska. Jest to pozostawiony dla potomnych fragment średniowiecznej fortyfikacji. Brama mieści się w kwadratowej baszcie, na której od strony miasta widoczna jest płaskorzeźba przedstawiająca św. Floriana, a od strony Kleparza – wykuty w kamieniu Orzeł Piastowski. Mur przy Bramie Floriańskiej jest miejscem, gdzie wystawiane są obrazy. Jest to taka swego rodzaju galeria pod gołym niebem. Bez niej to miejsce nie byłoby już takie samo. I choć nie jest to sztuka przez duże „S”, lubię tu przychodzić. Najcenniejszym zabytkiem budownictwa fortecznego Krakowa jest Barbakan. W czasach swej największej chwały wyglądał zupełnie inaczej, o czym można przeczytać tutaj. W Europie zachowało się zaledwie kilka obiektów tego typu.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +1 (from 1 vote)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Tulipan Zamek Chojnik Michał Szpak Maja i Andrzej Sikorowscy Zamek Książ Pałac Staniszów Zamek Czocha. Zamek Czocha.
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »