Archive for the ‘Strumień’ Category

Strumieńskie Betlejem… (Strumień, woj. śląskie)

Strumień to najbardziej wysunięte na północ miasto na Śląsku Cieszyńskim. Leży w sąsiedztwie Jeziora Goczałkowickiego. To niewielkie, ładne miasteczko. Warto zobaczyć rynek z rokokowym ratuszem z 1628 roku i barokowe kamieniczki mieszczańskie. Niedaleko rynku znajduje się odnowiony w 2009 roku, wpisany do rejestru zabytków Park Miejski. Odbywają się tu różnego rodzaju imprezy o charakterze kulturalnym i rekreacyjnym. Uwagę przyciąga fontanna solankowa oraz duży plac zabaw. To bardzo przyjazne miejsce dla ludzi w każdym wieku.

Często przejeżdżałam przez Strumień, jadąc w Beskidy. Zdarzało się, że zatrzymywałam się tam, by choćby obejrzeć wspomniany wyżej park. Pod koniec grudnia ubiegłego roku pojechałam tam, by zajrzeć do Strumieńskiego Betlejem przy Parafii Św. Barbary, gdzie od kilku lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia pojawia się “żywa szopka”. Jej otwarcie miało miejsce 24 grudnia. Można ją odwiedzać codziennie aż do 13 stycznia.

Przy wejściu przybyłych wita taki oto napis:

Już z tego miejsca widoczne są charakterystyczne zabudowania. W centralnym miejscu – Święta Rodzina.

 

W stajniach i szałasach umieszczono różnego rodzaju zwierzęta. Były tam m.in. kucyki i różne gatunki ptactwa.

 Kopia Obraz 154

Zainteresowanie budził ten osobnik 😉 Niepospolita uroda, prawda?

Pawie ignorowały obserwujących ich ludzi. Wyraźnie znudzone, ucięły sobie drzemkę.

Zatrzymałam się przy nich trochę dłużej, by dokładniej przyjrzeć się tym pięknym kolorowym ptakom.

 Kopia Obraz 198

Były bardzo spokojne, w odróżnieniu od tych, które wciąż biegały po swojej zagródce tam i z powrotem.

W następnej części szałasu ptaki siedziały prawie nieruchomo.

 

Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza dzieci, cieszył sie kucyk. Każde chciało go pogłaskać i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Podobnie było z osiołkiem Pawełkiem… Swoją drogą to bardzo sympatyczne zwierzę.

Tuż obok umieszczono owce. Akurat była pora karmienia, toteż wszystkie zgromadziły się wokół paśnika.

Mnie spodobały się trzy alpaki: Miguś, Madzia i Ania. Przydaje sie takie futerko, gdy na dworze mróz jak dziś.

Chciałam zobaczyć też tych najbardziej egzotycznych gości szopki. Podążyłam więc w ich kierunku. Po drodze zajrzałam do sarenek.

Największą atrakcją Strumieńskiego Betlejem wzorem lat ubiegłych i w tym roku był wielbłąd Czesio. Znudzony, senny, nie chciał pokazać się w całej swojej okazałości. Co chwilę ziewał. Nie przeszkadzało to ani dorosłym, ani też dzieciom, które chciały dzielić się z nim przyniesionymi słodyczami czy tez owocami.

  

Tuż obok legowiska Czesia rezydowały dwa strusie. Wiem, że to bardzo ciekawskie ptaszki. Swoje zainteresowanie okazują – dziobiąc, zwłaszcza w te elementy, które błyszczą. W trosce o mój aparat wolałam stać w bezpiecznej odległości.

 Kopia Obraz 272

Kościół oświetlały ostatnie promyki grudniowego słonka. Zwiedzających było już coraz mniej.

Zerknęłam jeszcze na tablicę z informacjami na temat wszystkich wydarzeń jakie związane były z tym miejscem podczas trzech tygodni istnienia strumieńskiej szopki.

Każdego roku mieszkańcy Strumienia bardzo angażują sie w prace związane najpierw z budową “Betlejem”, a następnie w pilnowanie, opiekę i karmienie zwierząt. Pełnią te dyżury 24 godziny na dobę, czy to święta, niedziela, czy też dzień powszedni. Gdy nadchodzi czas pożegnania ze zgromadzonymi tu zwierzętami ich opiekunowie nieraz mają łzy w oczach. Żegnają się z nadzieją, że za rok znów stanie szopka i przyjadą zwierzęta z Czesiem i Pawełkiem na czele.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Zamek Chojnik Zamek Chudów Pałac Staniszów Zamek Bobolice Blue Cafe Zamek Bolków Zamek Czocha. Zamek Czocha.
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »