Archive for the ‘Geneza nazwy „Tychy”’ Category

Tychy – Na początek trochę historii … (woj. śląskie)


Tychy początkowo były niewielką osadą rolniczą położoną przy średniowiecznym szlaku handlowym łączącym Oświęcim z Mikołowem. Po raz pierwszy napisano o Tychach w protokolarzu pszczyńskim w 1467r. Pierwszy herb Tychów przedstawiał róg myśliwski, gdyż osada położona była w samym środku Puszczy Pszczyńskiej, gdzie odbywały się polowania.

Co do genezy nazwy „Tychy” podanie ludowe głosi, że w czasach gdy nie było tutaj jeszcze kościoła parafialnego mieszkańcy osady chodzili do oddalonego o prawie milę kościoła w Mikołowie, do którego droga wiodła przez lasy w których grasowały wilki. Powstałą tam później osadę nazwano „Wilkowyje”. Nieraz musieli uciekać przed drapieżnikami, w wyniku czego przybywali do swoich siedzib zdyszani. Stąd też nazwa osady Dychy, która później przekształciła się w Tychy. Być może, że nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa Teich, oznaczającego staw, bo zbiorników wodnych było sporo w tych okolicach. Jest też i przypuszczenie, że nazwa Tychy utworzona została od staropolskich nazwisk: Tych, Tyszko, Tychoń lub też od nazwy osobowej Tych (zdrobnienie od imienia Tymoteusz). Tychy (jako liczba mnoga) oznaczałaby potomków człowieka nazywanego Tychem. Jeśli ktoś zna jeszcze inną wersję, bardzo proszę o jej podanie w komentarzu do tego posta.


VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 5.8/10 (10 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +1 (from 7 votes)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Róża Pałac Mysłakowice Pałac Mysłakowice Pałac Pławniowice Pałac Staniszów Zamek Czocha. Zamek Czocha. Zamek Czocha
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »