Archive for the ‘Muzea’ Category

Pałac Czartoryskich w Puławach, wystawa stała (Puławy, woj. lubelskie) cz. 2

Pałac i otaczający go piękny romantyczny park zaprezentowałam w opisie i na zdjęciach poprzednim razem. Teraz chcę pokazać, co można było obejrzeć na wystawie stałej w Muzeum Czartoryskich na parterze pałacu. Została ona poświęcona dziejom i dziedzictwu kulturowemu rodziny książąt Czartoryskich. Na zewnątrz skwar, a w sali ekspozycyjnej panował przyjemny chłód. Byłam w komfortowej sytuacji, bo mogłam w ciszy i spokoju oglądać wystawione tutaj przedmioty. Zostały one wypożyczone przez Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie oraz w mniejszej części z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i puławskiego oddziału Centralnej Biblioteki Rolniczej.

To właśnie w Puławach narodziły się pewne tradycje i ideały, którym Czartoryscy byli wierni tak na uchodźctwie, jak i po powrocie do kraju. To m.in. troska o zachowanie narodowej tożsamości, propagowanie sprawy polskiej na arenie międzynarodowej, dbałość o rozwój kultury i sztuki, ofiarne działanie na rzecz spraw publicznych, a nade wszystko patriotyzm, bezinteresowność i moralność w działaniu.

Muzeum Czartoryskich postawiło sobie za cel upowszechnianie dziedzictwa przedstawicieli tego znamienitego rodu oraz krzewienie wiedzy na temat ich dokonań w dziedzinie sztuki, kultury i polityki.

Czartoryscy to magnacki ród książęcy herbu Pogoń Litewska. Ważną rolę odegrali na arenie politycznej w XVIII wieku. Wspierali działania narodowowyzwoleńcze.

 

 

Pokażę tutaj co ciekawsze eksponaty. Z pewnością większość moich czytelników nie ma sposobności obejrzeć ich osobiście, toteż przynajmniej tutaj można im się przyjrzeć z bliska.

Portrety: Adama Kazimierza Czartoryskiego, Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej i Anny z Sapiehów Czartoryskiej, żony księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

Skrzynka na datki od zwiedzających Świątynię Sybilli wykonana ok. 1815-20 roku.

Portret Adama Jerzego Czartoryskiego w wieku 18 lat i jego  frak szambelański (XIX wiek).

Klucz do zamka z inicjałami Izabeli Czartoryskiej. Odlew ręki Adama Jerzego Czartoryskiego.

Zegarek kieszonkowy z kluczykiem (XVIII/XIX wiek) oraz klucz szambelański.

 

Portret Konstantego Czartoryskiego w mundurze generalskim Księstwa Warszawskiego (1821r.).

Kaseta z rewolwerem Colt (to dar dla Adama Jerzego Czartoryskiego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, XIX wiek) oraz filiżanka ze spodkiem Juliana Ursyna Niemcewicza (używał jej podczas pobytu w Paryżu, XVIII/XIX wiek). Następnie gałązka cedru posadzonego przy grobie Washingtona w Ameryce oraz XIX-wieczne przybory do pisania wykonane z drewna, hebanu, metalu i szkła kryształowego.

Portrety Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej oraz ręce i głowa  Zofii, wykonane wg odlewu i maski pośmiertnej z marmuru białego i brekcjowego różowawego. Księżniczka została żoną Stanisława Kostki Zamoyskiego i matką jego dziesięciorga dzieci. Była kobietą bardzo urodziwą, uważaną wówczas za najpiękniejszą Polkę.

  

Tadeusz Kościuszko – medalion z portretem, odlew w brązie oraz jego szabla, wykonana ze stali, żelaza i hebanu. Trzecie zdjęcie przedstawia szpadę-pałasz księcia Augusta Czartoryskiego z XVIII wieku.

Tuż obok umieszczono w ekspozycji ryngraf oficerski i orzełek z kaszkietu.

Ze wzruszeniem czytałam słowa listu księżnej Izabeli Czartoryskiej do syna Adama Jerzego z 1800 roku. 

Moją uwagę zwróciła misternie zdobiona patera z XIX wieku, wykonana ze złoconego srebra oraz interesujący świecznik.

 

Dzięki staraniom muzeum pamięć o rodzinie Czartoryskich nie zaginie, a przesłanie Izabeli wyryte nad wejściem do Świątyni Sybilli: “Przeszłość – Przyszłości” będzie nadal aktualne. Kierując wzrok na kolejne eksponaty wystawy rozmyślałam o tym, że każdy prezentowany tu przedmiot ma swoją historię. Ktoś go wykonał, ktoś użytkował i przechował, byśmy mogli go obecnie tutaj obejrzeć. Przykładem jednym  z wielu jest też  komplet toaletowy z Hotelu Lambert. Z tego samego miejsca pochodzi  odznaka z wenty.

Z ciekawością przyglądałam się także sukni z popielatego rypsu z krynoliną księżnej Marii Amparo oraz zapinanym na guziki butom z wysoką cholewką.

Kiedyś notesy wyglądały nieco inaczej niż dziś. Prezentowany poniżej wykonano w wielką starannością i kunsztem. Obok – lornetka w etui, wykonana ze złota, emalii i kryształu górskiego (XIX wiek).

Obok zauważyłam figurę Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. To odlew gipsowy wykonany we Francji.

Na obrazie z 1863 roku przedstawiono “Śmierć Adama Jerzego Czartoryskiego” (autor – Louis Francois Prosper Roux).

Obok umieszczono portret księcia Józefa Poniatowskiego.

Zainteresowały mnie pięknie wykonane trzy klucze: do kaplicy pałacowej, do Świątyni Sybilli i do Domu Gotyckiego. Oryginalne kształty, prawda? Wykonano je m.in. ze złoconego brązu, żelaza, złoconego mosiądzu i stali.

Obraz przedstawia Świątynię Sybilli wśród zieleni parku.

Byłam jedyną zwiedzającą to miejsce, dlatego mogłam bez przeszkód poruszać się po sali ekspozycyjnej, by w ciszy i spokoju obejrzeć wszystkie zgromadzone tu przedmioty. Zatrzymując się przy kolejnych obiektach, dziś już muzealnych, prawie czułam obecność ich byłych właścicieli. Dziwne? Nie sądzę.

   

Czas opuścić piękny pałac w Puławach. Chciałam spędzić tutaj o wiele więcej czasu niż mogłam. Jednak mimo tego krótkiego czasu poczułam ten specyficzny nastrój, panujący w takich właśnie miejscach, w których przeszłość łączy się ze współczesnością. Każdemu przydałaby się taka lekcja historii, a szczególnie najmłodszym, którzy uczą się jej w przeważającej części li tylko z podręczników.

 

Jeśli ktoś posiada zdjęcia, szczególnie obiektów, które podczas mej tu wizyty były w remoncie (Świątynia Sybilli, Dom Gotycki), to proszę o ich udostępnienie. Zamieszczę z nazwiskiem autora oczywiście.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: -1 (from 1 vote)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Róża Pałac Mysłakowice Pałac Wojanów Zamek Chojnik Zamek Bolków Pałac Pławniowice Zamek Bolków Zamek Książ
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »