Archive for the ‘Zamek Chojnik latem’ Category

Zamek Chojnik (Sobieszów, woj. dolnośląskie)

Chojnik 01

Będąc w tym roku w Karpaczu, podczas wędrówek nieraz spoglądałam na wyniosłą budowlę, wznoszącą się nad dzielnicą Jeleniej Góry-Sobieszowem. Bardzo chciałam zobaczyć ją z bliska, bo informacje, które miałam na jej temat, brzmiały bardzo interesująco. Może kilka słów wprowadzenia w temat.

Zamek Chojnik zbudowano na wysokiej na 627 m n.p.m. górze o stromo opadających w dół z trzech stron zboczach. Te wysokie na ponad 100 m ściany stanowiły znakomite warunki obronne zamku. Takie warunki naturalne sprawiły, że nigdy w swej historii zamek nie został zdobyty przez nieprzyjaciela. Pod koniec XIII w. stał w tym miejscu wzniesiony przez księcia Bolesława Rogatka drewniany dwór obronny. Dopiero w połowie XIV w., za sprawę wnuka Władysława Łokietka Bolka II, w jego miejscu stanęła warownia kamienna. Problemy finansowe właściciela sprawiły, że trafiła ona w ręce czeskiego króla Karola IV Luksemburczyka. Bolko zdążył odzyskać Chojnik, lecz niedługo potem zmarł. Po śmierci jego żony Agnieszki zamek aż do pierwszej poł. XVII w. stał się własnością śląskiego rodu Schaffgotsch. W tym czasie zamek został po raz pierwszy rozbudowany. Jednak kolejni jego właściciele nie cieszyli się dobrą sławą. Na życzliwą uwagę zasługuje dopiero Ulryk Schaffgotsch, za którego to warownia została znacznie rozbudowana. Wtedy powstał m.in. dziedziniec dolny, budynki mieszkalne i gospodarcze, sala sądowa, wieża głodowa i stojący do dziś pręgierz. Nieco później północną stronę zamku zabezpieczono obronną basteją, rozbudowano część mieszkalną i gospodarczą, a mury zyskały renesansową attykę. Niestety trzeba wspomnieć tutaj Jana Ulryka Schaffgotscha II, który poniósł śmierć za zdradę cesarza Fryderyka II, w wyniku czego jego majątek został skonfiskowany. Wszelkie cenne przedmioty z wyposażenia zamku oraz kosztowności zostały wywiezione. W 1650 r. cesarz zwrócił zamek Schaffgotschom, ale oni już w nim nie zamieszkali. 31 sierpnia 1675 r. podczas strasznej burzy, uderzenie pioruna spowodowało pożar, w wyniku którego zamek prawie doszczętnie spłonął. W takim stanie był udostępniany do zwiedzania jedynie bogatym turystom. Jednak zainteresowanie ruinami było coraz większe, dlatego też w 1822 r. powstała tu gospoda, a w 1860 w północnej bastei otwarto schronisko turystyczne, które istnieje do dziś. Zamek Chojnik widnieje na emblemacie Karkonoskiego Parku Narodowego. W 1964 r. rozpoczęto remont zamku. A jak wygląda dziś, można zobaczyć na moich fotografiach. Read the rest of this entry »

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 8.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +3 (from 3 votes)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Pałac Wojanów Oset Zamek Chudów Pałac Staniszów Pałac Staniszów Pałac Staniszów John Porter Zamek Czocha.
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »