Archive for the ‘Zamek Czocha latem cz.1’ Category

Zamek Czocha – fakty i tajemnice… (woj. dolnośląskie) cz. 1

To miejsce kryje w sobie wiele niewyjaśnionych do dziś tajemnic, a jego historia obfituje w ciekawe, często tragiczne wydarzenia. Wiążą się z nim także i legendy.

Zamek ma wielowiekową historię. Pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. Ta obronna warownia miała strzec północnej granicy Czech. Zbudowano ją z inicjatywy króla czeskiego Wacława II. Jej kolejnymi właścicielami byli m.in.: książę piastowski Henryk i Bolko II. Od połowy XV wieku przez 250 lat zamek należał do rodu von Nostitz. W tym czasie został przebudowany na styl renesansowy. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej stał się wspaniałą rezydencją. W 1640 roku był bezskutecznie oblegany przez Szwedów. Niestety 17 sierpnia 1793 zamek strawił pożar, ale już w roku następnym rozpoczęto jego odbudowę. Na początku wieku XX nowym jego właścicielem został drezdeński producent cygar Ernst Gutschow. To on zlecił przebudowę obiektu zgodnie ze stanem z 1703 roku, co odbyło się pod nadzorem znanego berlińskiego architekta Bodo Ebhardta. Gutschow zgromadził na zamku sporą kolekcję dzieł sztuki. Zamek znów odzyskał swój dawny styl. W marcu 1945 r. wyjechał, wywożąc co cenniejsze przedmioty z wyposażenia zamku oraz swoje zbiory, ale o tym będzie mowa w drugiej części mojej opowieści. W czasie II wojny światowej swoje miejsce znalazła tutaj szkoła szyfrantów Abwehry. Po wojnie zamek był okradany i dewastowany. Od 1952 roku pełnił rolę Wojskowego Domu Wczasowego. We wrześniu 1996 udostępniono go jako ośrodek hotelowo-konferencyjny. Obecnie wchodzi w skład Grupy Hoteli WAM Sp. z o.o. Read the rest of this entry »

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 5.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +2 (from 2 votes)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Zamek Bolków Zamek Chudów Blue Cafe Blue Cafe Zamek Książ Blue Cafe Zamek Czocha. karpacz-417
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »