Archive for the ‘Muzeum Miejskie’ Category

Żywiec – Stary Zamek, Nowy Zamek, park (woj. śląskie) cz. 3

Kontynuując opowieść o ekspozycjach stałych Muzeum Miejskiego w Żywcu teraz wchodzimy do pomieszczeń, w których prezentowane są zbiory archeologiczne. Wejście do tego działu usytuowane jest na poziomie dziedzińca wewnętrznego. Eksponaty które możemy tu obejrzeć są rezultatem dwóch głównych ekspedycji archeologicznych. Pierwsza prowadzona była na górze Grojec, gdzie odnaleziono ślady kultur łużyckiej i puchowskiej. Druga ekspedycja prowadziła wykopaliska w rejonie Starego Zamku.

W gablotach wystawowych zobaczyć tu możemy m.in. pierwsze ślady pobytu człowieka na Żywiecczyźnie (topory kamienne, krzemienna siekiera), ślady pochówków łużyckich i sporo fragmentów naczyń.

Jednym z ciekawszych miejsc tej wystawy jest  zabezpieczony fundament jednej z pierwszych baszt zamkowych. Prócz tego zobaczyć można wiele fragmentów kamieniarki zamkowej.

DSC01333

Tuż obok  można wejść do pomieszczenia, które przypomina warsztat “sztuk różnych”.

Z mieszanymi uczuciami wstępowałam w progi następnej wystawy “Konfessaty czyli Sądy, Wyroki i Tortury w Żywcu”. Już na wstępie wielkie wrażenie zrobiła na mnie postać kata oryginalnej wielkości.

Ominęłam go z daleka, by przyjrzeć się narzędziom, na widok których włos jeży się na głowie. Nie chce się wierzyć, że ludzie w sposób świadomy i przemyślany potrafili bez skrupułów wykorzystywać takie okrutne sposoby, by wymusić zaznania.

Po tej dawce okrucieństwa poczułam ulgę, gdy znalazłam się z powrotem na dziedzińcu. Z przyjemnością wstąpiłam do Kawiarni Rycerskiej na krzepiącą i smaczną kawę. To bardzo klimatyczne miejsce. Zobaczcie sami.

Po krótkim odpoczynku wybrałam się do kolejnej części muzeum, mianowicie do Działu Etnografii, który mieści się w oficynie. Prezentowana jest tutaj kultura ludowa ziemi żywieckiej. W zrekonstruowanym fragmencie wnętrza izby góralskiej oglądam m.in. odświętne i codzienne stroje góralskie, malarstwo,

naczynia kuchenne, palenisko, instrumenty muzyczne…

oraz kostiumy i maski noworoczne przebierańców i rekwizyty kolędnicze takie jak turonie i gwiazdy.

Na piętrze cała sala poświęcona jest przepięknym i jakże misternym ozdobom bibułkowym. Z wielkim podziwem przyglądałam się tym kolorowym kwiatom, które do złudzenia przypominały swoje naturalne wzorce.

W zabytkowej stajni zamkowej mieści się Dział Przyrodniczy. Znalazłam tutaj okazy przedstawicieli fauny ziemi żywieckiej. Wśród nich są m.in.: ptaki grzebiące i brodzące, drapieżne

oraz różne gatunki sów.

W leśnej scenerii spoglądają na mnie rysie, żbik, wilk, lisy, dzik, sarna i niedźwiedź.

Wśród trofeów myśliwskich uwagę przykuwa głowa żubra, łosia i sarny.

Oddzielną cześć ekspozycji poświęcono ptactwu pospolitemu. Znajdziemy tutaj sikorki, wróble, sroki, kawki i inne.

Z zainteresowaniem obejrzałam  powóz z końca XIX wieku.

Ekspozycję dopełniają okazy paleontologiczne, czyli ciosy i kości mamuta, które znalezione zostały na terenie Starej Cegielni w Żywcu.

Na tym kończy się zwiedzanie ekspozycji Muzeum Miejskiego z siedzibą na Starym Zamku w Żywcu. W części następnej pokażę piękny po renowacji, Pałac Habsburgów zwany Nowym Zamkiem.

Informacje tu zawarte pochodzą m.in. ze strony Muzeum Miejskiego z Żywcu.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Pałac Wojanów Zamek Chojnik Zamek Książ Zamek Bolczów Zamek Bolków Zamek Książ Zamek Bolków Pałac Pławniowice
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »