Archive for the ‘Nowy Zamek’ Category

Żywiec – Stary Zamek, Nowy Zamek, park (woj. śląskie) cz. 4

Nowym Zamkiem nazywany jest klasycystyczny pałac zaprojektowany przez Karola Pietschkę, a zbudowany  pod koniec XIX wieku na miejscu dawnych oficyn zamkowych. Inicjatorem jego budowy był wielki mecenas i kolekcjoner sztuki  arcyksiążę Karol Stefan Habsburg. Zgromadził w nim sporą kolekcję przedmiotów związanych tematycznie ze swoją pasją, morzem. Były to m.in. marynistyczne obrazy, galiony (rzeźby dziobowe), koło sternicze, bibeloty oraz książki. Część tych zbiorów znajduje się obecnie w ekspozycji Muzeum Miejskiego. Można je znaleźć m.in. w zrekonstruowanym wnętrzu gabinetu męskiego.

Pałac kilkakrotnie przebudowywano. W latach 1893 – 1895 dobudowano skrzydło, którego dach wykonano ze szkła. Mieściła się tam sypialnia i pokoje gościnne. W wyniku następnego etapu przebudowy, na piętrze nowo powstałego pawilonu urządzono salę balową o wymiarach 10,5 x 18,0 metrów. Nazywano ją też “lustrzaną”, od luster, które pokrywały ściany. Wydawano tu bale, na które przybywali cesarscy krewni gospodarzy aż z Wiednia. Zachowała się ona do dziś. Ze względu na świetną akustykę odbywają się w niej koncerty kameralne. Ostatnich zmian dokonano tutaj w 1911 roku. Na czas II wojny światowej ziemie żywieckie, a więc także Stary i Nowy Zamek weszły w skład III Rzeszy. Po wojnie, w 1946 roku w pałacu otwarto najpierw Państwowe Gimnazjum Przemysłu Drzewnego, które dziś funkcjonuje tam jako Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych.

Po powrocie ze Szwajcarii, gdzie przebywała przez ponad pół wieku, w Nowym Zamku zamieszkała księżna Maria Krystyna  Habsburg. Wyjechała z Żywca wraz z rodzicami i rodzeństwem po wojnie. Odbierając klucze do mieszkania mieszczącego się na parterze w południowo-zachodnim skrzydle Nowego Zamku była bardzo wzruszona. Wyznała, że straciła nadzieję, iż uda jej się kiedykolwiek wrócić do Polski, do Żywca, gdzie spędziła swoje dzieciństwo. W miejscu jej obecnego mieszkania  była niegdyś kręgielnia, a zaraz obok sala bilardowa.

W ubiegłym roku zakończono remont, co możliwe było dzięki unijnej dotacji. Odrestaurowane zostały wszystkie elewacje, wyremontowano dach, wymieniono lub też odnowiono okna i drzwi  oraz wybudowano kanalizację deszczową. Dzięki tym pracom ta piękna zabytkowa budowla wraca do dawnej świetności. Okazała rezydencja Habsburgów z jasnymi obecnie i zdobionymi murami robi wielkie wrażenie. Ówcześni jej gospodarze dokładali wszelkich starań, by również i wnętrze było odpowiednio wyposażone, toteż sprowadzali meble z Austrii, kominki z Włoch, a wyposażenie łazienek z Anglii. Przeszklony dach sprawiał, że długi korytarz jednego ze skrzydeł przepełniony był światłem dziennym.

Zobaczmy więc jak teraz wygląda pałac… To widok od strony dziedzińca zewnętrznego.

W wyniku ostatniej rozbudowy dobudowano trzyosiowy ryzalit z dwoma bocznymi balkonami, zwieńczony klasycznym tympanonem z herbem Habsburgów.

Uroku temu miejscu dodają też kolumny.

Uwagę przyciągają okna pałacu oraz to, co można zobaczyć w ich odbiciach.

Kolor elewacji jest obecnie ciemno-piaskowy.  Na podstawie specjalistycznych badań konserwatorskich ustalono, że właśnie taki kolor miały pierwotnie te mury.

Na elewacji Nowego Zamku widnieje taka oto tablica:

Bardzo okazale prezentuje się pałac od strony południowej, czyli od strony parku. Tutaj te zmiany po remoncie są chyba najbardziej widoczne.

Przy słonecznej pogodzie przyjemnie jest pospacerować odnowionymi alejkami prowadzącymi do parku.

Na dawnej pocztówce przedstawiającej pałac po prawej stronie widoczna jest  kaplica, po której obecnie nie ma już śladu.

Nowy Zamek, Żywiec

Przeprowadzone zmiany remontowe to nie wszystko. W planie jest stworzenie tak zwanych sal historycznych, w których mieścić się będzie ekspozycja przedstawiająca sceny z życia i obyczajów dworskich. Ponadto na terenie parku rozmieszczone zostaną 24 miniatury budowli architektonicznych z czasów Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów. Będzie to spora atrakcja dla zwiedzających kompleks zamkowo-parkowy w Żywcu. Zakończenie tego etapu prac planowane jest na koniec 2011 roku.

Warto poczytać wspomnienia księżnej Marii Krystyny Habsburg. W sposób bardzo ciekawy, momentami dowcipny opowiada o swoim dzieciństwie i młodości spędzonych w Żywcu. By poznać księżną nieco bliżej , zerknijcie proszę na tę stronę http://www.nsik.com.pl/archiwum/66/a8.html

Na zakończenie zwiedzania kompleksu zamkowo-parkowego w Żywcu zapraszam na ostatnią, piątą część naszej wspólnej wycieczki. Będzie to spacer po pięknym parku…

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)
O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Pałac Wojanów Michał Szpak dsc06517-galeria Zamek Bobolice Pałac Staniszów Zamek Chudów Blue Cafe Pałac Pławniowice
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »