Kraków – Kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Idąc z rynku ulicą Grodzką w kierunku Wzgórza Wawelskiego mijamy barokowy kościół p.w. Św. Piotra i Pawła z XVIIw. Jest to zabytek klasy „0”. Jego fundatorem był Zygmunt III Waza. Charakterystyczne dla tego miejsca są stojące przed wejściem rzeźby dwunastu apostołów. Uwagę przyciąga wspaniała fasada, w dolnej kondygnacji której umieszczono figury czterech świętych, wywodzących się z zakonu Jezuitów (budowniczych kościoła). Nad portalem wejściowym znajduje się duże godło zakonu, natomiast na wyższej kondygnacji figury patronów dynastii Wazów (św. Zygmunt, św. Władysław). Całość wieńczy herb Wazów. Jego plan i fasada wzorowane były na kościele Pana Jezusa w Rzymie. Wysmukła kopuła potężnej bryły kościoła jest najwyższą w Krakowie. W prezbiterium znajduje się płyta nagrobna ks. P. Skargi. Można tutaj też zobaczyć ilustrujące ruch obrotowy Ziemi wahadło Foucoulta.
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +1 (from 1 vote)
Kraków - Kościół p.w. św. Piotra i Pawła, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a Reply

O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Pałac Wojanów Pałac Pławniowice Zamek Książ Zamek Bobolice Pałac Staniszów Zamek Bolków Zamek Bolków Zamek Książ
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »