Międzynarodowa Wystawa Kwiatów "Silesia Flora 2008" (Tychy, woj. śląskie)

Dziś chciałam podzielić się z Wami wrażeniami z wystawy kwiatów, która odbyła się w moim mieście w pierwszych dniach maja. W tym roku odbyła się ona po raz drugi. W ciągu trzech dni odwiedziło ją 12 tysięcy osób. Była to okazja, by podejrzeć najlepszych polskich i europejskich florystów podczas tworzenia wspaniałych kompozycji. Zobaczyliśmy najnowsze trendy w sztuce układania kwiatów. W ostatnim dniu wystawy odbyła się Parada Kwiatów, na czele której jechały przyciągające wzrok pojazdy przyozdobione pięknymi bukietami.

Tegoroczna majówka z kwiatami jako motywem przewodnim była bardzo udana. Ja oczywiście udałam się na wystawę z moim aparatem fotograficznym, by utrwalić obraz tych tak pięknych i delikatnych roślin, które towarzyszącą nam w różnych momentach naszego życia. Przez ponad dwie godziny spacerowałam pomiędzy barwnymi ciętymi, doniczkowymi i rosnącymi w gruncie roślinami. Była to dla mnie wielka przyjemność! Musze w tym miejscu wspomnieć, że ten temat, jeśli chodzi o zdjęcia nie jest mi obcy. Po fotografii tzw. rodzinnej, kwiaty zajmują wiele miejsca w moich albumach. To na nich właśnie ćwiczyłam fotografowanie w trybie makro.
Wracając do wystawy, kilka motywów szczególnie mnie zachwyciło. Przywołują one takie ciepłe, rodzinne skojarzenia. Ten fotel, krzesła wokół stolika nakrytego takim „babcinym” obrusem, no i sztalugi, jako, że sama trochę maluję. Zaskoczył mnie pomysł stojącego na trawie łóżka, w kwiatach i zieleni. Jakie sny przywołałaby taka pościel? Wspaniale zostało to zaaranżowane, bardzo naturalnie i stylowo. Zobaczcie sami …

Zwróciłam też uwagę na kwiaty anturium, eksponowane w towarzystwie bambusowych pali. Tak przy okazji, czy wiecie, że jest to bardzo szybko rosnąca roślina? Jego wzrost jest zauważalny gołym okiem, gdyż przyrasta ok. 7 cm na godzinę. Prezentowane kwiaty różniły się kolorem i wielkością.

Jednak uroda i elegancja storczyków nie ma sobie równych. Te piękne i oryginalne kwiaty są bardzo trwałe, dlatego też znalazły szerokie zastosowanie w kwiaciarstwie, jako rośliny cięte i doniczkowe, gdyż wbrew pozorom ich uprawa nie jest aż taka trudna. Sposób ich prezentacji w ramach wystawy był również interesujący.


Piękno zamknięte w klatce? Oryginalne prawda? Niecierpki to bardzo skromne, ale jakże sympatyczne rośliny. Wspaniale ożywią nawet te cieniste zakątki ogrodu, czy też balkonu.


Wachlarz pokazanych kwiatów był bardzo szeroki. Wśród nich znalazły się także frezje i tulipany. Te pierwsze wywodzą się z południowej Afryki. Występują w bardzo wielu odmianach kolorystycznych. Ich atutem jest piękny, silny zapach. Nie wszyscy tolerują w swoim otoczeniu kwiaty o intensywnym zapachu, zwłaszcza w sypialni … Niewątpliwą zaletą frezji jest ich dostępność w kwiaciarniach przez cały rok.

Natomiast tulipany kojarzą nam się z wiosną. Są jednymi z pierwszych, które cieszą nasze oczy kolorem po ubogiej w barwy zimie. Występują one dosyć powszechnie począwszy od terenu Europy, poprzez Afrykę, Azję, aż po Chiny i Japonię. Ich skala barw jest bardzo bogata. Nieraz obserwowałam ich reakcję na zmianę temperaturę otoczenia. Gdy jest ciepło (powyżej 15 st. C), otwierają się. Natomiast przy spadku temperatury ( poniżej 13 st.C) – zamykają. Od połowy XVI w. w uprawie tulipanów przoduje Holandia. Ostatnio nowej odmianie tulipana nadano imię Marii Kaczyńskiej.

Bardzo oryginalnie prezentowały się kompozycje kwiatów i elementów dekoracyjnych.

Dzieci zatrzymywały się przy stoisku, prezentującym wyroby m.in.z wikliny i szyszek. Sami spójrzcie na zwierzątka, czyż nie są sympatyczne?

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja zajmująca miejsce w centrum pawilonu wystawowego. Stanowiło otoczone zielenią spore oczko wodne, z pływającymi rybkami. Zaraz obok umiejscowiono malowniczy mostek, a tuż za nim rzeźby na tle kolorowych kwiatów i zieleni.

Na wystawie pojawiły się też i sztuczne rośliny, jednak było ich zdecydowanie mniej, choć trudno było je rozpoznać.

Czy dziwi połączenie samochodu z kwiatami? Myślę, że nie, gdyż jedno i drugie reprezentuje piękno, tylko w różnych kategoriach.

Pojawiły się też trochę zapomniane już goździki. Niektórym kojarzą się one głównie z oficjalnymi uroczystościami, ale nie zapominajmy, że zanim pojawiły się goździki szklarniowe (dostępne przez cały rok), w ogrodach uprawiano wiele ich gatunków gruntowych. W mitologii greckiej czytamy, że kwiat goździka został podarowany ziemianom przez bogów, stąd jego nazwa – diosanthos, czyli kwiat boski. Obecna ich nazwa brzmi – dianthus.

Nie sposób nie wspomnieć o gerberach i różach. W prezentowanej tutaj kompozycji świetnie współgrają z sobą pod względem kształtu, jak i koloru. Piękno róż zostało na wystawie nieco przyćmione przez inne przyciągające wzrok okazy.

Sporo osób zatrzymywało się przy stoisku, prezentującym bonsai. Określenie to oznacza uprawę zminiaturyzowanych drzew w pojemnikach. Jest to niezmiernie trudna sztuka, wymagająca wielkiej cierpliwości i umiejętności dostrzegania wewnętrznego i zewnętrznego piękna. Bonsai oznacza zdecydowanie więcej niż odbicie przyrody w naturze. Każde drzewko, czy też ich kompozycja jest inna, niepowtarzalna. By samemu podjąć się „wyhodowania” takiego małego dzieła sztuki trzeba nie lada wiedzy, umiejętności i serca.

A teraz może jeszcze kilka zdjęć już bez dodatkowego opisu:

Spodobała mi się ta fontanna. Już nawet wyobrażałam sobie ją w swoim ogrodzie…

Podczas wystawy można było nie tylko podziwiać dzieła natury, ale też i ludzkich rąk. Wiele osób opuszczało pawilon z zakupionymi przez siebie roślinami lub też całymi kompozycjami.

Na zakończenie odbył się koncert zaproszonych gości: Andrzeja Sikorowskiego, któremu towarzyszyła obdarzona ciepłym i dźwięcznym głosem córka Maja. Zebrani usłyszeli wiele tych bardziej i mniej znanych utworów, w tym także ze złotej płyty z 2005r. , zatytułowanej: Kraków – Saloniki. Dla gustujących w tego rodzaju muzyce była to prawdziwa uczta. Ja z wielką przyjemnością słuchałam tych wielkiej urody muzycznej piosenek, których teksty nieraz lekkie, wręcz zabawne przeplatają się z poważniejszymi, refleksyjnymi. Jednych zarówno pierwszych jak i drugich z pewnością warto posłuchać. Zaproszeni artyści to bardzo mili, sympatyczni i skromni ludzie, o wielkiej kulturze osobistej. Koncert na zakończenie II Międzynarodowej Wystawy Kwiatów z pewnością pozostanie w pamięci widzów jak i mojej jako bardzo udany.
A oto kilka zdjęć A. Sikorowskiego, Mai i towarzyszącego im zespołu.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
kopia-dsc04944 Tulipany, hortensje, gerbery Zamek Chojnik Zamek Chojnik Zamek Chojnik Zamek Książ Zamek Bobolice Zamek Książ
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »