Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska (Kowary, woj. dolnośląskie)

Przeglądając przed wyjazdem na wakacje propozycje miejsc godnych uwagi, natknęłam się na stronę poświęconą Parkowi Miniatur w Kowarach. Zamieszczone na niej zdjęcia przekonały mnie, by ująć go w moim planie zwiedzania. Kowary leżą między Jelenią Górą a Karpaczem. By łatwiej było trafić, proponuję zajrzeć na poniższą mapę…

mapa_duza

Do tej pory Kowary kojarzyły mi się z istniejącą tutaj fabryką dywanów. To na jej terenie w 2003 r. powstała niezwykła atrakcja turystyczna.

Kowary

W tym właśnie miejscu, na niezbyt dużej powierzchni można obejrzeć najwierniejsze w Europie miniatury śląskich zamków i pałaców. Zadziwia niezwykła dokładność i staranność odwzorowania detali oryginalnych budowli (skala 1 : 25). Z wielkim podziwem dla kunsztu i cierpliwości twórców tych tak pięknych modeli, przyglądałam się ich dziełom. Wcześniej miałam okazję zobaczyć kilka oryginalnych budowli, które znalazłam tutaj w miniaturze i muszę stwierdzić, że na niektóre szczegóły dopiero tutaj zwróciłam uwagę. Nie ukrywam, że również po wizycie w kowarskim parku nie mogłam oprzeć się pokusie, by udać się w miejsca, gdzie stoją pierwowzory tych małych „dzieł sztuki modelarskiej”. Odwiedziłam m.in.: zamek Książ, pałac w Wojanowie, Kościółek Wang, pałac w Mysłakowicach, Starówkę w Jeleniej Górze i Śnieżkę. Relację z tych odwiedzin zamieszczę nieco później. Teraz proponuję przyjrzeć się niektórym szczegółom…

Znajdują się tutaj zamki, pałace, klasztory, kościoły i starówki dolnośląskich miast. Materiały, z których je wykonano, są odporne na warunki atmosferyczne, jednak na okres zimowy obiekty przenoszone są „pod dach”. Co roku zaś pojawiają się nowe.

Miniatury są wspaniale wkomponowane w ukształtowanie terenu, otoczone zielenią i kwiatami. Widać dbałość gospodarzy o każdy element tego szczególnego miejsca.

Każdy, odwiedzając park może liczyć na miłą, sprawną i kompetentną o bsługę. Kupując bilet wstępu, przekraczamy próg krainy, w której dużą rolę odgrywa nasza wyobraźnia pobudzana przez bardzo ciekawe opowieści przewodników. Opowiadają bardzo frapujące historie o zamkach i ich właścicielach, których nie znajdziemy w powszechnie dostępnych wydawnictwach książkowych.

Wszystkie te perełki architektoniczne ziemi dolnośląskiej możemy obejrzeć w ich rzeczywistej postaci. Wystarczy mapa, czas i chęć, by porównać miniaturę z oryginałem.

Teraz zapraszam na spacer alejkami parku.

Zwiedzanie parku trwa około godziny. Warto nadmienić, że zarówno parking jak i fotografowanie obiektów jest tutaj bezpłatne. Oprócz ekspozycji na świeżym powietrzu, możemy również obejrzeć filmy związane z parkiem, wypić aromatyczną kawę oraz zakupić albumy, książki, mapy, widokówki czy wreszcie pamiątki z parku.

W budynku tym także umieszczono kilka miniatur, m.in. zamek Czocha, którego oryginał znajduje się k/ Leśnej.

Podobno wieczorem park jest iluminowany, a odpowiednio dobrana do miejsca muzyka podkreśla jego klimat. Niestety nie było mi dane odwiedzenie tego miejsca o takiej porze.

Każdy obiekt, to co najmniej jedna niesamowita legenda i prawda historyczna o ludziach z nim związanych, więc w przypadku tego miejsca nie muszę chyba zapewniać o jego magii. Ja czułam jej powiew na każdym kroku… Opuszczając park miniatur, spojrzałam jeszcze raz na jego szyld,

po czym ruszyłam w kierunku Western City, obiecując sobie, że zachęcę Was do odwiedzenia Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, co niniejszym czynię.

Dane kontaktowe parku:

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
ul. Zamkowa 9
58-530 Kowary
tel. 075 75 22 242
e-mail: poczta@park-miniatur.com

Więcej o parku przeczytasz tutaj.

Mapa pochodzi ze strony http://park-miniatur.com/pl/index.php?url=4

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +1 (from 1 vote)
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska (Kowary, woj. dolnośląskie), 10.0 out of 10 based on 1 rating

2 komentarze to “Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska (Kowary, woj. dolnośląskie)”

 • museo.pl:

  Jaki ten świat mały 😉 Strona polecana przez serwis http://www.museo.pl

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Super artykul, dzieki!

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

O mnie …
Jestem humanistką. Swój wolny czas poświęcam na rozmowy "z sensem" oraz moje zainteresowania. Na zdjęciach staram się utrwalać obraz wszystkiego co piękne, ciekawe, magiczne... Prócz tego co widoczne dla oka, próbuję pokazać też to co kryją zakamarki duszy ludzkiej. Swoje przemyślenia w tej materii staram się ubierać w słowa, zwane poezją. A muzyka? Ona towarzyszy mi prawie we wszystkich moich poczynaniach. Jest lekarstwem na smutek i kompanem w radości, daje natchnienie oraz pozwala spokojnie zasnąć. Potrafi też dodać energii i pobudzić do działania. Bez muzyki nie potrafiłabym żyć... Na tej stronce znajdziecie opowieści o zamkach, pałacach, malowniczych ruinach i ... a zresztą sami zobaczycie ;-)
Kategorie
Moja muzyka na LastFM
Rainbowpearl's Profile Page
Wszystkie artykuły archiwalne:
Licznik odwiedzin
Mój PR
Goście on-line
Mój Photoblog
Uwaga!
Użycie zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest traktowane jako kradzież, zgodnie z Ustawą z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994 nr 24 poz 83 z późn. zm.
Gallery
Motyl Zamek Chojnik Zamek Chojnik Michał Szpak Maja i Andrzej Sikorowscy Zamek Bolczów Pałac Staniszów Zamek Czocha.
Moi goście:
Oferta foto i video…

Zajrzyj tutaj jeśli potrzebujesz m.in. usług foto i video. Bogata oferta, krótkie terminy:

http://www.paweltokarz.jcom.pl/index.html

Elefanta.pl
skocz.com - Największy Katalog Stron www
StreetCom
Translate »